7/25/2013

Skanowanie komiksu    


     Już od jakiegoś czasu przymierzam się do małych poradników o tym jak skanować prace kolorowe i  czarno-białe a także co zrobić z nimi później aby wyglądały tak jak wyglądają na żywo, bo jest to częstym problemem wielu osób a wbrew pozorom rozwiązanie go jest banalnie proste nawet jeśli nie ma się obeznania z programami graficznymi. Chciała bym zacząć od komiksu- jak go zeskanować, obrobić i przygotować pod rastry, a później przejść do szkiców i prac kolorowych  gdyż każde z nich ma trochę inne potrzeby jeśli chodzi o obróbkę.


Zaczynając od początku, niezależnie od tego czym rysujemy komiks czy inną pracę( myślę tu o technikach tradycyjnych czarno białych –tusz, cienkopisy, długopisy jak i kolorowych wszelkiego typu)i w jakim formacie, musimy go jakoś przenieść  do komputera aby dalej z nim pracować.

  • Pierwsze rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę to, to w jakim trybie skanuje nasz skaner. Najlepiej wejść w ustawienia skanowania profesjonalnego (żadne tryby czerni i bieli czy automatycznej szarość które często są polecane do skanowania komiksu i prac czarno białych) i najlepiej zeskanować go w ustawieniach które mamy standardowo w tym trybie. Pamiętając aby skanować naszą pracę jako zdjęcie a nie dokument by zostały zeskanowane wszystkie cienie i kreski.1.Miejsce ustawienia trybu które może się różnić usytuowaniem i wyglądem w zależności od posiadanego skanera.
2. Miejsce ustawienia typu dokumentu skanowanego-my wybieramy "zdjęcie".Można oczywiście pobawić się w ustawianie ostrości , szumów , kontrastu  ale po co ?  skoro i tak będziemy pracować nad nasza stroną  w programie graficznym i zależy nam jedynie na wysokiej jakości  skanie.

  • Jedynym ważnym dla nas ustawieniem jest  dpi i to minimalnie musi wynosić 600. Tradycyjne techniki nie wyglądają zbyt dobrze w 300dpi a już w mniejszej jakości nawet digital nie wygląda dobrze :)  Miejsce ustawienia wartości dpi.

Po ustawieniu naszego skanera skanujemy pracę. Gdy mamy już nasz plik z stroną komiksu lub inną pracą możemy go wrzucić do programu graficznego by rozpocząć przywracanie jego wyglądu pierwotnego bez utraty cieni, kolorów itp. a także zająć się czyszczeniem co osobiście rzadko spotykam w fanowskiej twórczości a zabieg ten bardzo poprawia wygląd nie tylko strony komiksu. Ja będę się posługiwać do tego Photoshopem cs6.

Ważne: 
Musimy pamiętać o 2 rzeczach jesli zamierzamy wydrukować lub wydać nasz komiks w drukarni:


1.Rozmiar strony powinien być powiększony o 3 mm spady więc nie ważne na jakim formacie rysujemy musimy zwiększyć rozmiar strony dodając po 3 mm do każdego boku (np. dla a4 który ma 297x210 mm, gotowy projekt strony powinien mieć 300x213 mm i do takiego rozmiaru go powiększamy po zeskanowaniu) . To jest najłatwiejszy sposób na zaznaczenie spadów które służą temu, że podczas przycinania stron w drukarni która nie drukuje dokładnie na formacie a4 tylko na arkuszach większych od a4, więc 3 mm zostaje dla błędu przy przycinaniu stron.


Spady można również zrobić automatycznie przy zapisywaniu np w Ilustratorze, Corelu i wielu innych głównie wektorowych programach ale wiąże się to z edytowaniem każdej strony.Takie zapisanie powoduje automatyczne dopisanie do naszego pliku dodatkowych 3 mm na pracy które są nie widoczne dla nas ale widoczne dla drukarki która to później drukuje.

więcej o spadach TUTAJ

Nie tyczy się to oczywiście drukowania drukarką <w domu> gdyż ona sama robi nam marginesy. Zazwyczaj ...:)


2.Drugą sprawą są marginalia. Jest to taki biały pasek w miejscu gdzie zostanie zszyty/sklejony nasz komiks i jeśli ich nie zrobimy to nasze kadry znikną w środku komiksu przy klejeniu a tego nie chcemy, dlatego warto dodać sobie z pół  centymetra białej linii od wewnątrz strony która nas przed tym uchroni. Dobrym rozwiązaniem jest też papier Deleter który ma wyrysowane wszystkie linie pomocnicze które nam o tym przypominają :p

Recenzja papieru DELETER

Marginalia można dorobić w programie graficznym ale wiąże się to albo z ucięciem kawałka naszych narysowanych kadrów jeśli wszystko jest wyrysowane do krawędzi albo z usunięciem krawędzi zewnętrznej aby zrobić miejsce na wewnętrzny margines, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej podczas rysowania- ja osobiście długo o tym nie wiedziałam :DNasza strona po zeskanowaniu piękna nie jest ale to wie każdy kto na etapie skanowania kończy przygotowanie pracy. Obróbka strony i doprowadzenie jest do jej najlepszych możliwości w następnym poście ~

Oczywiście uwagi i inne techniki skanowania mile widziane w komentarzach na pewno zyskam i ja i czytelnicy :)
 
 

1 komentarz: